Hummel
Opengame
Amaterská
florbalová liga
 

V pořadí čtvrtý díl miniseriálu Deset let s Hummel Open Game, ve kterém se vracíme zpět v čase do historie tohoto letního turnaje, věnujeme ročníkům nejmladším, tedy 2013 až 2015.

Na sedmý ročník turnaje zavítalo celkem 235 týmů a jeho dětskou část si doslova podmanily pražské týmy. Až na kategorii juniorek, ve které zvítězily hráčky Jihomoravsko-Zlínského výběru žákyň, a dorostenců, kde titul putoval do Vítkovic, putoval pohár za vítězství vždy směrem hlavní město. Nejmladší kategorie přípravek a elévů patřila hráčům Black Angels, mladší žáky opanoval tým Bohemians a v kategorii starších žáků a juniorů pak zvítězil celek Tatranu Střešovice.

Na dospělý turnaj jako tradičně přijela celá řada současných nebo minulých hvězd českého florbalu, a tak bylo možné vidět hráče typu Jana Kadlece, Matěje Kostky, Radovana Michajloviče, Lukáše Bábíčka, Jakub Mendreka, Ondřeje Fabiána, v rozhodcovském rouchu se třeba představil Zdeněk Mlčoušek, Marek Loskot nebo Roman Sladký.

Vítězi se postupně staly pak týmy FBŠ Bohemians Praha v kategorii žen, The Edge vedené trenérkou Gabrielou Ulehlovou v kategorii mužů a Fialové Kobry GLOBO GYM v amatérech.

V roce 2014 turnaj přivítal 244 týmů, včetně dvou výběrů ze švédského Köpingu a také srbského celku Partizanu Bělehrad.

Obrovský zájem o jednotlivé výsledky, tabulky a celkově dění na turnaji se projevil na přetíženosti serverů webových stránek, které pod největší náporem v průběhu pátečního večera dětské části turnaje zkolabovaly. V tu chvíli byli pořadatelé opravdu rádi za veškeré ručně psané výsledky a tabulky, díky kterým mohli všechny týmy bez větších problémů informovat o jejich dalším účinkování na turnaji a tento nepříjemný výpadek tak výrazně nezasáhl jednotlivé účastníky turnaje.

Zlaté medaile pro vítěze si postupně odvezly týmy Black Angels (přípravka a mladší žákyně), 1. SC Vítkovice (elévové), Bohemians Praha (mladší a starší žáci), Tatran Střešovice (dorostenci a junioři), TJ MEZ Vsetín (dorostenky), Rytíři z Brtníku (amatéři), FbŠ „pipni.cz“ Bohemians (ženy) a Richmond (muži).


V nejčerstvější paměti pak je minulý ročník 2015, který si nenechalo ujít 262 výběrů Česka, Slovenska, ale také ze Švédska, Švýcarska, Slovinska, Polska, Maďarska a Lotyšska.

V kategorii přípravek a elévů se shodně mohly radovat výběry 1. SC Vítkovice Oxdog. Dramatická finále přinesly kategorie mladších a starších žáků, kde nejdříve gólem devět desetin před závěrečnou sirénou zvítězil tým HFC S-Parta v mladších žácích, ve starší kategorii určily za vítěze Sparta Praha Yellow až samostatné nájezdy. Do Maďarska zásluhou Vajda-White Sharks putoval titul z kategorie mladší žákyně, do Polska pak díky MMKS Podhale pro změnu z kategorie starší žákyně. V nejstarší dívčí kategorii pak zvítězily hráčky jihomoravského FbC Aligators. V dorostenecké soutěži se radovali brněnští Bulldogs, v té juniorské následně AC Sparta Praha.

Do Prahy pak směřoval také pohár z kategorie žen díky Elite White Praha. Turnaj amatérů si znovu po roce podmanily Fialové Kobry a v mužské kategorii zvítězili hráči itelligence Bulldogs Brno.

autor: Michal Jilka

V dnešním pohledu do historie florbalového turnaje Hummel Open Game si přiblížíme ročníky 2010, 2011 a 2012.

Poprvé od samotného vzniku Open Game byl v pořadí čtvrtý ročník turnaje rozdělen do dvou termínů na dětskou a dospělou část, tedy tak, jak je tomu doposud. Výrazně k tomuto rozdělení přispělo otevření nových kategorií dorostenců U17, starších žáků U15, mladších žáků U13 a také elévů U11.

Po klidných dopoledních přípravách nastalo doslova bouřlivé zahájení celého turnaje, kdy se celým Brnem přehnala silná bouřka doprovázená provazy vody, silným větrem a kroupami, což mělo za následek vytopení hal na Automobilní i na Startu, na Hattricku pak pronikala voda skrz zavřená okna. Jediná z hal, která v této těžké zkoušce obstála, byla ta na VUT. I přes opravdu netradiční zahájení turnaje nabraly zápasy jen minimální skluz díky obětavé práci nejen pořadatelů, ale také přítomných týmů, jejich hráčů a fanoušků.

Vítězem kategorie elévů se po zajímavém boji se slovenskými Košicemi stali hráči domácího Hattricku Brno. Zlato z kategorie mladších žáků putovalo do Ostravy, zásluhou týmu Bix Ostrava. V kategorii starších žáků se následně radovali hráči pražských Bohemians, kteří ve finále zdolali Bulldogs Brno. Stejné finále, ale s opačným koncem pak mělo finále dorostenců, kdy titul tentokrát připadl brněnským hráčům.

Ženský turnaj nabídl stejné finále jako v roce 2009. Hráčky Tvrdošína se v něm opět střetly se Službami pohonných hmot a maziv. Tentokrát odcházel ovšem šťastnější slovenský tým. Na třetí pokus se po té podařilo zdolat pomyslný vrchol v kategorii amatérů hráčům Kosso Moravská Třebová. V mužském turnaji se ve finále neúspěšně pokusil zabránit tým BSP Liberta v obhajobě týmu The Edge.

Ročník 2011 přilákal do Brna celkem 198 týmů a poprvé byly otevřeny kategorie pro juniorky U19 a také přípravka U9. V tomto roce byla také poprvé otevřena soutěž Shot and Save pro dětský turnaj.

Vítězi se postupně staly týmy: S-parta Praha (přípravka), Black Angels (elévové), FBŠ Bohemians Praha (mladší i starší žáci), USK Slávie Ústí nad Labem (dorostenci), Výběr žákyň JM a ZL kraje (juniorky), Elite Praha Team Future Angels (ženy), BSP Liberta (muži) a FBC Orel Boskovice (amatéři).

Na šestý ročník Hummel Open Game, na který byl poprvé spuštěn i facebooková stránka, přijelo 211 celků, které mohli na začátek turnaje navštívit autogramiádu florbalových reprezentantů Matěje Jendrišáka a Michala Kotlase pořádanou v Galerii Vaňkovka, kde bylo zároveň utvořeno minihřiště a nachystána soutěž ve střelbě na přesnost.

Šampiony ročníku 2012, kterého se také zúčastnil poprvé v historii lotyšský tým, kterým byl Valkas Novada BJSS, se hned třikrát stalo FBŠ Bohemians a to v kategoriích žáci, starší žáci a dorostenci. Z přípravek si pohár za 1. místo odvezli 1. SC Vítkovice, v elévech následně Black Angels. Juniorský turnaj ovládli FBA Černošice a turnaj juniorek pak Blondýnky 90-60-90. Dospělý turnaj si po roční přestávce opět podmanil FbK Tvrdošín (ženy), v mužské kategorii obhájili prvenství hráči BSP Liberta a kategorii amatérů vyhrál tým Hradec nad Moravicí.

autor: Michal Jilka

minulém díle našeho ohlédnutí za desetiletou historií Hummel Open Game byly představeny první myšlenky a kroky, které vedly k uspořádání prvního ročníku tohoto letního mezinárodního turnaje. V tomto díle se podíváme na milníky z druhého a třetího ročníku z let 2008, respektive 2009.

Ročník 2008 nesl již název Hummel Open Game a oproti Diadora Open Game z původních kategorií vypadla ta Elite, tudíž zbyly celkem čtyři kategorie: Muži, Ženy, Amatéři a Junioři. I přes menší počet kategorií se turnaje zúčastnilo celkem 78 týmů.

Druhý ročník turnaje přinesl také první snahy zkvalitnění informačního servisu pomocí webových stránek, na kterých byly výsledky jednotlivých zápasů a tabulky aktualizovány přímo z hal tak, aby se co nejdříve dostaly k účastníkům turnaje.

Kategorii Muži si nakonec podmanili hráči týmu Mordor. Ti ve finále zdolali Technické služby, které od počátku jejich působení na celém turnaji doprovází popelnice Milada. Třetí pak skončili vítězové z roku 2007 Vesmírní lidé.

Ženský turnaj pak zaznamenal úspěšný útok slovenských týmů na čelní příčky, avšak nejvyšší stupínek jim nakonec unikl. Hráčky FBK Tvrdošín skončily na třetím místě, další slovenský celek, Šupa Team, pak padl ve finále s týmem Služba pohonných hmot a maziv.

To co se nepovedlo ženám, se naopak povedlo jejím mužským protějškům v Amatérech – FBK Tvrdošín svojí jízdou zopakoval dominanci z prvního ročníku a obhájil titul. Druzí skončili Devils NJ, třetí pak Podolí Hradec nad Moravicí.

V juniorské kategorii obhájil bronzovou příčku tým SPŠ Chemická, druzí skončili obhájci Juventa Žilina a pohár za první místo pozvedli Brněnští hromkocouři.

Ročník 2009 zaznamenal prvních 100 registrovaných týmů, přesněji 103, které byly rozděleny opět do čtyř kategorií. Mezi registrovanými týmy byl také první švédský tým IBK Hoken, který bohužel musel těsně před vypuknutím turnaje svoji účast zrušit.

V mužském turnaji překazil obhajobu týmu Mordor celek The Edge. Třetí místo si pak v patnácti gólové přestřelce vybojoval Polámanej mixér. Do finále kategorie Ženy se opět probojovaly Služby pohonných hmot a maziv, které tentokrát zdolaly slovenský Tvrdošín. Bronz připadl celku Cirkus.

Amatéři poznali nového vítěze, kterým se stal tým Sport Krupka následovaný FBC Kösso Moravská Třebová a FBK Nižnou. Juniorskou část Open Game pak opanoval celek z Holešova, který ve finále zdolal brněnské Hornets. Třetí místo získal tým Saigon.

Ročník 2009 pak zpestřila velká sobotní turnajová párty, která se konala v areálu koupaliště Riviéra. I přes to, že kolem celého Brna pršel, objednané počasí organizátory nezklamalo a nad areálem nespadla ani kapka, což umožnilo všem účastníkům turnaje skvělou zábavu až do brzkých ranních hodin.

autor: Michal Jilka
09.05.2016 13:10:15

Představte si, že se jednoho dne jen tak probudíte s myšlenkou uspořádat florbalový turnaj. Ovšem ne ledajaký pro pár místních týmů a nadšenců. Opravdu velký florbalový turnaj pro týmy z celé České republiky a nejlépe i ze zahraničí. Tak přesně s touto myšlenkou přišel na konci roku 2006 ředitel turnaje Dan Koubek.

Svůj nápad představil svým kolegům z Hattricku Brno a prakticky okamžitě začaly padat nejdůležitější otázky typu: „Kdy to uděláme? Kolik týmů? Kde se bude hrát? Jak dlouhý turnaj bude?“ apod. Nejen na tyto, ale na spoustu dalších otázek se našla v krátké době odpověď a tak mohlo všechno, na konci června roku 2007, vypuknout.

Vše odstartovalo ve velkém stylu – na brněnském Náměstí svobody probíhala od čtvrtečních ranních hodin florbalová exhibice. Na florbalovém hřišti 30 x 15 metrů se odehrál žákovský miniturnaj a několik přátelských zápasů, v pauzách se představili florbaloví freestylisté, džudisté či taneční skupina. To vše za účelem zviditelnění florbalu pro širokou brněnskou veřejnost a propagaci nově vzniklého turnaje.

Prvního ročníku turnaje, který nesl název Diadora Open Game, se nakonec zúčastnilo 60 týmů z České republiky a ze Slovenska, které svedly boje na čtyřech halách – Bohunice, Veterinární, TJ Start a hala VUT. Registrovaných týmů do turnaje však bylo daleko více, bohužel se některé týmy začaly odhlašovat těsně před vypuknutím turnaje či dokonce již v době jeho pořádání.

Hned od prvního ročníku se kladl důraz na kvalitní organizaci, umožnit hráčům z různých klubů či soutěží se potkat na jednom hřišti a moci tak poměřit své síly, a jednotlivým týmům připravit takový turnaj, na který budou vzpomínat a pravidelně se vracet.

To vše vyžadovalo těžkou práci nejenom přes den, ale i po nocích. Dnes již úsměvně připadá předávání výsledků mezi organizátory přes SMS zprávy a ruční sepisování a počítání tabulek, aby všechny týmy měly co nejrychlejší informační servis, ale každé začátky jsou těžké :-) 


Otevřeny byly následující kategorie: Elita, Muži, Ženy, Neregistrovaní (Amatéři) a Junioři. V kategorii Elita nastupovali hráči z prvních dvou nejvyšších soutěží včetně několika hráčů nastupujících za reprezentační výběry. Vítězem této kategorie se stalo družstvo ASICS Stars, které ve finále zdolalo FAT PIPE Team, na třetím místě pak skončil tým Salming.

V mužské kategorii zvítězili Vesmírní lidé následované 1. FBK Tábor a Psycho Brno. Ženám pak dominoval SC Hattrick Brno U20, za kterým zůstal SC Hattrick Brno a výběr Bulldogs Brno A.

V juniorské kategorii se na prvním místě umístil, a nevyhlášenou cenu „Nejsympatičtější tým turnaje“ získal, tým SK Juventa Žirafa Žilina. Ti ve finále porazili tým FBC Lipník a třetí místo připadlo SPŠ Chemická.

Turnaj Neregistrovaných patřil celku FBK Tvrdošín, který se každoročně na Open Game vrací především za zábavou a zpříjemněním si letních dnů. Druhé místo připadlo Forever Young Nižná a třetí pak skončil tým SK Podolí Hradec nad Moravicí.

Nyní po deseti letech se na první ročník vzpomíná s nadhledem a úsměvem. Nicméně se podařilo uspořádat turnaj, který každým rokem eviduje čím dál více přihlášených týmů. A to vše začalo jen takovou myšlenkou a přáním jednoho florbalového nadšence.

autor: Michal Jilka

 

 

 


Sportujeme s podporou města Brna

 

Copyright © 2015 - 2016 Vášprostor.cz | Spravováno pomocí RS DIONÝSOS | Grafický návrh: DeZiro Graphic